On Off Off
CZY WIESZ ŻE?
Śpiąc z kimś w jednym łóżku, obniżamy sobie czasowo... iloraz inteligencji

ŚREDNI WYNIK NARODOWEGO TESTU INTELIGENCJI

110
TEST
ZBADALIŚMY JUŻ 8672 OSÓB, DZIŚ 74 OSÓB
1 Skup się Usiądź wygodnie w fotelu
3 Sprawdź wynik I porównaj go z innymi!
Box_krajeiq

JAK PODWYŻSZYĆ POZIOM SWOJEGO IQ?

Odkrycia naukowców dowodzą, że odpowiednia dieta ma znaczący wpływ na sprawne funkcjonowanie mózgu. Pożywienie jest niezbędne do zaspokojenia jego zapotrzebowania na energię wykorzystywaną przy odbiorze, przetwarzaniu i przekazywaniu licznych informacji. Spożywany pokarm wpływa na proces wytwarzania hormonów, enzymów i neuroprzekaźników niezbędnych do przesyłania informacji między komórkami nerwowymi. Bez tego myślenie i zdolność przyswajania wiedzy stają się niemożliwe. Udowodniona jest możliwość podniesienia poziomu IQ właśnie dzięki odpowiedniemu odżywianiu.

SHO YANO

Sho Yano jest studentem II roku medycyny na Uniwersytecie Chicago i najmłodszym uczniem w historii, który zaczął studia lekarskie. Ma 13 lat, ale studia rozpoczął w wieku 9 lat, uzyskując na egzaminie SAT 1500 punktów na 1600 możliwych. Po zdobyciu dyplomu naukowego w wieku 12 lat rozpoczął studia medyczne.

Iloraz inteligencji Sho wynosi 200, co może szokować, bowiem powszechnie za geniusza uznaje się osobę z IQ równym 130 (IQ Einsteina równe było 170 punktów). Tacy jak on stanowią niewątpliwą przyszłość w świecie nauki i najnowszych technologii.

W okresie dorastania zawsze odróżniał się od innych dzieci. Nauczył się pisać w wieku 2 lat, czytać rok później, a mając 4 i 5 lat nie tylko potrafił wykonywać muzykę klasyczną, ale również ją komponował. W wieku 7 lat Sho uczęszczał już do szkoły średniej, jego rodzice musieli jednak dodatkowo uczyć go w domu, gdyż nie byli w stanie znaleźć szkoły, która odpowiadałaby mu pod względem poziomu nauczania. Kiedy dzieci w jego wieku uczyły się ułamków, Sho pisał teksty na temat pozycji Georga Busha i Ala Gore'a podczas wyborów prezydenckich.

Szuka lekarstwa na raka

Jego profesorowie są zdania, że chłopiec znacznie wyróżnia się wśród kolegów - studentów, prawie o dziesięć lat starszych od niego. Profesor biologii Sho powiedział: "Sho zna odpowiedzi na pytania, zanim ja je znajdę!".

Jednym z celów, jakie postawił przed sobą Sho, jest znalezienie lekarstwa na raka. Napisał już kilka tekstów naukowych ukazujących związek pomiędzy telefonami komórkowymi a tą groźną chorobą.

Uwielbia taekwondoo

Pomimo, że Sho znacznie przewyższa intelektualnie swoich rówieśników, ciągle utrzymuje z nimi kontakt, ma kolegów z własnej grupy wiekowej, a spędzając z nimi czas zachowuje się jak typowy dwunastolatek. Czyta książki dla dzieci i bawi się ze swoją młodszą siostrą Sayuri. Jego ulubionym zwierzęciem jest królik.

Rodzice Sho pilnując, aby nie spędzał on zbyt wiele czasu nad książkami, zapisali go na taekwondoo, które Sho uwielbia. Gdy jest niegrzeczny, rodzice karzą go, zabierając mu na cały dzień książki. Siostra Sho jest również niezwykle rozwinięta intelektualnie. Nauczyła się czytać i pisać w wieku 4 lat. Obecnie ma 7 lat i jest już przygotowana do tego, aby zakończyć naukę w liceum i wcześniej rozpocząć studia. Co ciekawe, rodzice Sho i Sayuri nie są geniuszami...

Bada ludzkie zwłoki

W porównaniu do swoich szkolnych kolegów Sho jest drobny i przypomina małego chłopca, jest jednak powszechnie lubiany. Często angażuje się w przeróżne akcje społeczne i zajęcia pozaszkolne, a jego koledzy starają się organizować spotkania, podczas których nie pije się alkoholu oraz nie ogląda filmów przeznaczonych wyłącznie dla osób pełnoletnich. Mówią, że Sho posiada gruntowną wiedzę na temat obecnej sytuacji politycznej i jest towarzyski.

Będąc na II roku studiów medycznych, Sho wykonuje pracę laboratoryjną polegającą na badaniu ludzkich zwłok, wykorzystując wiedzę z zakresu patologii i immunologii, mikrobiologii, farmakologii oraz danych uzyskanych dzięki wywiadom przeprowadzonym z pacjentami.

NAJWIĘKSI GENIUSZE W DZIEJACH LUDZKOŚCI

W latach 30-tych psychologowie postanowili oszacować IQ różnych historycznych postaci, zarówno sławnych pisarzy, naukowców, artystów, jak i dowódców, takich jak Napoleon. Okazało się, że najwyższym ilorazem inteligencji w historii mógł poszczycić się Leonardo da Vinci. Gdyby w dzisiejszych czasach wykonał test IQ, wyszłoby mu aż 220 punktów! Niewiele gorzej uplasowali się Leibniz z wynikiem 205 punktów i poeta Johann Wolfgang von Goethe z IQ równym 210. W latach 90-tych próbowano oszacować inteligencję Alberta Einsteina i według naukowców wynosiła ona około 150-160 punktów.

IQ A DIETA

Badania wykazują, że osoby jedzące codziennie mięso wypadają w testach inteligencji średnio o cztery punkty gorzej od wegetarian. Osoby spożywające mięso nie częściej niż raz w tygodniu uzyskują takie same wyniki jak wegetarianie.

TESTY IQ A BOGACTWO BADANYCH

Badania przeprowadzone w latach 70-tych przez prof. C. Kallnicka dowiodły, że istnieje istotna korelacja między wynikami testów IQ, a bogactwem badanych. Osoby, które znalazły się w grupie o najwyższym ilorazie inteligencji, miały najwyższe średnie dochody, bo aż 80 tysięcy dolarów rocznie. Dla porównania osoby o przeciętnym (od 90 do 110 punktów) IQ mogły pochwalić się zarobkami rzędu zaledwie 36 tysięcy dolarów.

CZY WYNIK TESTU NA INTELIGENCJĘ OKREŚLA NASZĄ INTELIGENCJĘ JUŻ NA CAŁE ŻYCIE?

Nie. Przykładowo test iq wykonany w wieku 19 lat może dać dla tej samej osoby zupełnie inny wynik, kiedy ta osoba rozwiąże go w wieku 29 lat. Związane jest to z tym, że nasz umysł cały czas się rozwija i inteligencja może się zwiększyć lub zmniejszyć, zależnie od czynników zewnętrznych. Na poziom IQ ma wpływ nasza dieta, sposób spędzania wolnego czasu (czytanie książek jest bardziej pomocne dla rozwoju umysłu niż oglądanie telewizji), styl życia i wiele różnych innych, często pomijanych przez nas spraw.

CZY ILORAZ INTELIGENCJI MOŻNA ZWIĘKSZYĆ?

Tak! Eksperyment przeprowadzony na amerykańskiej uczelni wykazał, że studentom, którzy przez pół roku rozwiązywali specjalnie przygotowane zadania ćwiczące umysł, iloraz inteligencji poprawił się o kilka, a w niektórych przypadkach o kilkanaście punktów.

INTELIGENTNI ŻYJĄ DŁUŻEJ

Szkoccy naukowcy dowiedli, że osoby o ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji żyją dłużej. Dokładniej mają o 35% większą szansę, że dożyją siedemdziesięciu sześciu lat, niż osoby o niższym (poniżej 115) IQ.

IQ A SZKOLNE OCENY

Wbrew powszechnej opinii, uczniowie z najlepszymi ocenami wcale nie wypadają w testach inteligencji lepiej niż pozostałe dzieci. Za to wysoki iloraz inteligencji pozwala na szybsze zrozumienie nauczanych treści.

CIEKAWOSTKI

- Twój mózg używa 20% energii twojego ciała stanowiąc jednocześnie zaledwie 2% wagi całego ciała.
- Twoja kora mózgowa jest tak gruba jak twój język. Staje się grubsza w miarę jak się uczysz i jej używasz.
- Twój mózg ma około 1300 - 1400 centymetrów sześciennych, jest rozmiaru kantalupy i jest pomarszczony jak orzech.
- Twój mózg jest różowy z powodu przepływającej przez niego krwi.
- Twój mózg generuje 25 watów mocy gdy jesteś przebudzony – wystarczająco dużo aby zapalić żarówkę.
- Mózg noworodka powiększa się niemal 3 krotnie podczas pierwszego roku życia.
- Ludzie mają najbardziej złożone mózgi spośród wszystkich zwierząt na ziemi.
- Twój mózg jest podzielony na dwie części. Lewa półkula koordynuje prawą stronę twojego ciała; prawa półkula kontroluje lewą stronę twojego ciała.
- Toksyny w przedmiotach codziennego użytku takich jak dywany czy zasłony od kabiny prysznicowej mogą przyczyniać się z biegiem czasu do utraty pamięci.
- Związki aluminium w folii kuchennej, naczyniach, dezodorantach, środkach zobojętniających kwas, pastach do zębów – mogą wpływać negatywnie na funkcję mózgu.
- Lawenda może pomóc ci zasnąć.
- Gotowany ziemniak pomoże szybko uruchomić twój mózg w momencie uczucia senności.
- Jaśminowy olejek eteryczny może szybko pomóc przywrócić ci koncentrację i poprawić uwagę.
- Jedzenie pożywienia bogatego w witaminę E, beta-karoten oraz witaminę C może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
- Niektóre leki mogą znacznie wpłynąć na zdolność koncentracji.
- Śpiąc z kimś w jednym łóżku, obniżamy sobie czasowo... iloraz inteligencji. Do tych szokujących ustaleń doszli przed dwoma laty Gerhard Kloesch i jego koledzy z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

MIARA IQ

IQ jest miarą różnych komponentów inteligencji mierzonych poprzez standardowe testy przygotowane tak aby dokładnie połowa populacji osiągała wynik na poziomie 100. Kiedy test jest rozwiązywany przez znaczną liczbę osób dystrybucja wyników układa się w krzywą dzwonową. Osoby o ponad przeciętnej inteligencji znajdują się po prawej stronie wykresu a mniej uzdolnieni po stronie lewej. Tradycyjnie, wyniki 140 lub wyżej oznacza geniusza a wyniki poniżej 90 oznaczają upośledzenie umysłowe.

WŁOSY

Inteligentni ludzie mają więcej miedzi i cynku we włosach.

ZNANE POSTACIE

- IQ Madonny wynosi 140.
- Przypuszcza się, że IQ Alberta Einsteina wynosiło “tylko” 160.
- IIQ Billa Gatesa wynosi 160.

WIELKOŚĆ MÓZGU

Wielkość mózgu nie decyduje o ilorazie inteligencji a stopień unerwienia w centralnym układzie.

KOBIETY A MĘŻCZYŹNI

Badania wykazały, że kobiety osiągają o 3% lepsze wyniki w testach na inteligencję.

CO TO JEST MENSA?

Mensa (pełna nazwa Mensa International - Mensa Międzynarodowa) jest największym, najstarszym i najbardziej znanym stowarzyszeniem ludzi o wysokim ilorazie inteligencji na świecie. Założona w 1946 roku przez brytyjskiego naukowca i prawnika Lancelota Ware'a oraz australijskiego prawnika Rolanda Berrilla jest organizacją typu non-profit, do której mogą przystąpić osoby o ilorazie inteligencji w zakresie dwóch górnych percentyli (procent) populacji. Dzieli się na grupy krajowe, zwane Mensami poszczególnych krajów (np. Mensa Polska, Mensa Brytyjska), do których należy obecnie ponad 100 tysięcy ludzi w prawie 40 krajach świata. Nazwa Mensa pochodzi od łacińskiego wyrazu oznaczającego "stół" i taki stół przedstawia logo organizacji

CO ZROBIĆ ABY ZOSTAĆ CZŁONKIEM MENSY?

Aby zostać członkiem Mensy, należy przystąpić do testu badającego inteligencję i uzyskać w nim wynik umieszczający osobę zdającą w 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji. Jest to, oprócz wyrażenia woli wstąpienia do organizacji i opłacenia składki, jedyny warunek.
W Polsce testy takie organizowane są co pewien czas przez Mensę Polską w większych miastach (sesje są płatne, informacje o sesjach testowych pojawiają się na stronie internetowej organizacji). Osoby, które uzyskały odpowiedni wynik, otrzymują zaproszenie do przystąpienia do stowarzyszenia. Jeśli wypełnią deklarację członkowską, zostają członkami Mensy...

GDZIE JEST NAJWIĘCEJ CZŁONKÓW MENSY?

1. USA - 50 tysięcy członków
2. Wielka Brytania - 23 tysiące członków
3. Niemcy - 8 tysięcy członków

GDZIE SIĘ ZNAJDUJE NAJMŁODSZA MENSA?

Najmłodsza Mensa znajduje się w Japonii - powstała w 2009 roku.

STRONA GŁÓWNA KONTAKT REGULAMIN POLITYKA PRYWATNOŚCI REKLAMACJE MÓJ WYNIK